Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWprowadzenie dodatkowych opłat celnych na towary importowane do Ukrainy niezależnie od kraju pochodzenia z dniem 26 lutego 2015 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-02-26 09:42:25
aktualności

Szanowni Państwo, Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Kijowie informuje, iż 25 lutego 2015 r., w gazecie rządowej „Uriadowyj Kurier” opublikowano rozporządzenie Gabinetu Ministrów Ukrainy o zakończeniu konsultacji władz Ukrainy z międzynarodowymi...

Szanowni Państwo,

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Kijowie informuje, iż 25 lutego 2015 r., w gazecie rządowej „Uriadowyj Kurier” opublikowano rozporządzenie Gabinetu Ministrów Ukrainy o zakończeniu konsultacji władz Ukrainy z międzynarodowymi organizacjami finansowymi w sprawie wprowadzenia tymczasowych mechanizmów w celu stabilizacji bilansu płatniczego Ukrainy.

Rozporządzenie to nabrało mocy prawnej z dniem oficjalnego opublikowania, co faktycznie oznacza wprowadzenie w dniu następnym, tj. z dniem 26 lutego 2015 r. dodatkowych opłat celnych w wysokości 5% i 10% na szereg importowanych w Ukrainę towarów niezależnie od kraju pochodzenian zgodnie z ustawą nr 73-VIII z dnia 28 grudnia 2014 r.

Przypominamy, iż w dniu 31 grudnia 2014 r. Prezydent Ukrainy P.Poroszenko podpisał ustawę nr 73-VIII z dnia 28 grudnia 2014 r. ukierunkowaną na stabilizację bilansu płatniczego Ukrainy, zakładającą wprowadzenie na okres 12 miesięcy dodatkowej opłaty celenej w odnieieniu do importowanych na Ukrainę towarów w wysokości:

  • 10% (grupy towarowe 1-24 UKTZED oraz towary, o których mowa w art. 374 Kodeksu Celnego Ukrainy tj. m.in. żywe zwierzęta i produkty zwierzęce, produkty roślinne, tłuszcze, masła, napoje - w tym alkoholowe,ocet oraz tytoń)
  • 5% (grupy towarowe 25-97 UKTZED, w których znajdują się m.in. sól,wapno, rudy metali, produkty chemiczne, tworzywa sztuczne, skóry, futra, drewno, korek, papier, tekstylia, obuwie, wyroby z kamienia, szkło, kamienie szlachetne, maszyny i urządzenia elektryczne, sprzęt transportowy, broń i amunicja, dzieła sztuki)

Z w/w opłaty zakłada się zwolnienie następujących grup towarowych: gazu ziemnego, węgla energetycznego, surowców energetycznych importowanych na potrzeby elektrowni atomowych, ropy naftowej i produktów ropopochodnych, banknotów oraz metali szlachetnych, pomocy humanitarnej oraz towarów podlegających zwolnieniu z opłat importowych zgodnie z Kodeksem Celnym Ukrainy, a także niektórych wyrobów medycznych zgodnie z wykazem zatwierdzonym przez Gabinet Ministrów Ukrainy Rozporządzeniem Nr 63 z dnia 16 lutego 2015 r.

/Źródło: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie, www.kiev.trade.gov.pl/
Pliki do pobrania

PISMO PRZEWODNIE
pdf | 79.58 KB
Pobierz