Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzyjazdowa misja gospodarcza z Ukrainy 6-10 września 2015 r. - relacja z wydarzenia.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-09-15 12:25:42
aktualności

Przyjazdowa misja gospodarcza z Ukrainy: 6-10 września 2015 r. Lubelskie COIE (Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów) działające w Departamencie Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, już...


Przyjazdowa misja gospodarcza z Ukrainy: 6-10 września 2015 r.


Lubelskie COIE (Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów) działające w Departamencie Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, już po raz kolejny zorganizowało przyjazdową misję gospodarczą zagranicznych firm z Ukrainy. Misja odbywała się w dniach 6-10 września 2015 r. i miała na celu nawiązanie i rozwój kontaktów biznesowych między przedstawicielami ukraińskich przedsiębiorstw i środowisk biznesowych oraz reprezentantami lubelskich firm i instytucji otoczenia biznesu. Główny nacisk położono na zaprezentowaniu potencjału inwestycyjnego Lubelszczyzny.


Uczestnikami misji ze strony ukraińskiej byli przedstawiciele 10 przedsiębiorstw ukraińskich reprezentujących następujące branże: rolno - spożywcza, maszynowa (maszyny dla rolnictwa), energooszczędne systemy grzewcze, produkcja komponentów i akcesoriów NGV, produkcja napojów alkoholowych i bezalkoholowych, wód mineralnych, produkcja wyrobów z polistyrenu, produkcja tekstylna/hafciarstwo komputerowe; przedstawiciel Stowarzyszenia Lwowska Kongregacja Kupiecka ze Lwowa oraz dziennikarz z Polsko-Ukraińskiej Gazety Monitor Wołyński. Dodatkowo do misji we własnym zakresie dołączyły 4 przedsiębiorstwa reprezentujące branże: produkcja akcesoriów i komponentów LED, maszyny i sprzęt rolniczy.


W trakcie misji zorganizowano wiele wydarzeń, podczas których zagraniczni przedsiębiorcy mieli okazję nawiązać relacje biznesowe i zapoznać się z ofertą Województwa Lubelskiego. Pierwszy oficjalny dzień misji, tj. 7 września 2015 r. rozpoczęło uroczyste seminarium połączone z sesją spotkań B2B z udziałem przedsiębiorców z Ukrainy oraz lubelskich przedsiębiorców, przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu oraz jednostek samorządowych. Następnie uczestnicy misji wzięli udział w seminariach oraz spotkaniach B2B organizowanych w ramach forum Lub-Invest.


Kolejnego dnia misji w Muzeum na Zamku Lubelskiem odbyła się konferencja Polsko- Ukraińska oraz kolejna sesja spotkań B2B. Gości w imieniu Pana Marszałka przywitał Krzysztof Bartuzi, Z-ca dyrektora Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej UMWL. W konferencji wzięli udział również Pan Marceli Niezgoda, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju; Pan Stanisław Adamiak, Konsul Honorowy Ukrainy w Lublinie, a w imieniu Prezydenta Miasta Lublin głos zabrał Pan Marcin Kęćko z Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin. Po części oficjalnej konferencji rozpoczął się panel tematyczny, poświęcony zagadnieniom otwierania i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie województwa lubelskiego oraz wymiany gospodarczej w handlu polsko-ukraińskim. Zaproszeni eksperci omawiali formy prawne inwestowania przez ukraińskich przedsiębiorców w Polsce, prawo gospodarcze, w tym prawo podatkowe, prawo celne Ukrainy w handlu z Polską oraz klimat inwestycyjny na Lubelszczyźnie na przykładzie obsługi inwestorów z Ukrainy. Zaprezentowana została również lubelska strefa ekonomiczna i możliwości inwestycyjne w podstrefach.


W trakcie wydarzenia miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Izbą Przemysłowo - Handlową w Lublinie, a Międzynarodową Izbą Handlową Ukrainy. Sygnatariuszami porozumienia o współpracy byli Prezes IPH w Lublinie Pan Dariusz Jedlina oraz Dyrektor Wykonawczy Międzynarodowej Izby Handlowej Ukrainy Pan Igor Korotych. Po konferencji uczestnicy misji udali się na wizytę w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, gdzie odwiedzili dwa przedsiębiorstwa: Aliplast i Intrograf.


Dzień trzeci wypełniony był wizytami studyjnymi w lubelskich przedsiębiorstwach. Część uczestników misji odwiedziła firmy reprezentujące sektor rolno-spożywczy: firmę Korab Garden, Lubelski Rynek Hurtowy oraz Unimasz. Kolejna grupa odwiedziła firmy branży maszynowej: Ursus, Sipma i Sigma.


Celem przyjazdowej z Ukrainy było nawiązanie i rozwój kontaktów biznesowych oraz handlowych między przedstawicielami ukraińskich przedsiębiorstw, a przedstawicielami lubelskich firm oraz instytucji otoczenia biznesu, a także prezentacja potencjału inwestycyjnego oraz warunków do inwestowania na Lubelszczyźnie.


Misja przyjazdowa została realizowana w ramach projektu „Sieć Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.