Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNevada i województwo lubelskie: współpraca nabiera rozpędu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Barbara Sokolnicka | 2017-10-30 08:51:31
#usa, #nevada, #accelerationbridge, #lubelskie

17 października 2017 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja NLab: Nevada-Lubelskie acceleration bridge rozpoczynająca nowy etap współpracy międzynarodowej pomiędzy województwem lubelskim a stanem Nevada w USA. Gubernator stanu Nevada Brian Sandoval, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski i Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk podpisali list intencyjny o dalszej współpracy.

nlab-nevada-lubelskie-acceleration-bridge2


Wczorajsza konferencja to efekt długofalowej współpracy, której początki sięgają 2015 roku, kiedy to miała miejsce pierwsza przyjazdowa misja gospodarcza. Oba regiony na mocy zawartego dwa lata temu porozumienia konsekwentnie realizują działania mające na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej. Konferencja NLab i podpisanie listu intencyjnego to nie tylko zwieńczenie dotychczasowych relacji, ale i kolejny, ważny etap w historii współpracy na linii Nevada-Lubelskie.

- Dlaczego to robimy? Bo dzisiaj musimy sobie uświadomić, że tej grupie młodych ludzi, tej myśli, która rodzi się w ich głowach, trzeba pomóc. I to jest jedno z narzędzi, które możemy zaoferować. – powiedział podczas oficjalnego otwarcia Marszałek Sławomir Sosnowski, który zwrócił się również do Gubernatora stanu Nevada, Briana Sandovala: - Dziękuję gubernatorowi, że zechciał przyjechać do Polski, ale w sposób szczególny, że zechciał przyjechać do województwa lubelskiego. Mam nadzieję, że ten dzisiejszy dzień wpisze się i rozpocznie bardzo efektywną historię naszej współpracy, a wszystko to, co my zrobimy, na pewno zrobimy z myślą o tym, by naszym mieszkańcom, w Pana stanie, w moim regionie, żyło się lepiej.

nlab-nevada-lubelskie-acceleration-bridge3Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego

- Dzisiejszy dzień jest szczególny dla nas i Nevady. Nigdy nie marzyłem, że przyjadę do Polski i będę podpisywał porozumienie, takie jak dziś. To jest coś, co zamierzam hołubić dopóty, dopóki będę żył. - podsumował gubernator stanu Nevada, Brian Sandoval.

nlab-nevada-lubelskie-acceleration-bridge4Brian Sandoval, Gubernator Stanu Nevada

 

Tuż po wystąpieniach Marszałka i gubernatora głos zabrał John Petkus, Konsul Honorowy RP w Las Vegas, który przybliżył historię współpracy obu regionów. Wielokrotnie podkreślał zaangażowanie województwa lubelskiego: - Zaimponowało nam podejście Lubelskiego. Naprawdę musimy zająć sie tym województwem. - wspominał John Petkus, przywołując w pamięci swoją rozmowę z Kristopherem Sanchezem, dyrektorem ds. handlu Międzynarodowego w Biurze Gubernatora Stanu Nevada ds. Rozwoju Gospodarczego. Dodał również: - Jestem bardzo dumny, że jesteśmy tutaj dzisiaj. Zainteresowanie i obecność tylu osób tutaj pokazuje, jak wielkie jest zaangażowanie województwa lubelskiego. Mam nadzieję, że ta relacja będzie trwała długo, zanim my wszyscy znikiemy na dobre.

Chwilę później Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski wręczył gubernatorowi i konsulowi specjalny grawerton w uznaniu zasług i trudu włożonego w sfinalizowanie dotychczasowej współpracy w formie listu intencyjnego i realizacji wspólnego projektu.

nlab-nevada-lubelskie-acceleration-bridge6John Petkus, Sławomir Sosnowski, Brian Sandoval

Nasza przyszłość jest jasna

Po wystąpieniach inaugurujących konferencję przyszedł czas na panel ekspercki, w którym udzial wzięli:

  • Piotr Pryciński, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju,
  • Kristopher Sanchez, Dyrektor ds. handlu Międzynarodowego w Biurze Gubernatora Stanu Nevada ds. Rozwoju Gospodarczego,
  • Artur Habza, Dyrektor Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Michał Niewiadomski z Rzeczpospolitej, który był moderatorem tej części spotkania, pytał prelegentów m.in. o to, dlaczego stan Nevada mając do wyboru regiony z całego świata wybrał właśnie Polskę i województwo lubelskie. Na pytanie odpowiedział Kristopher Sanchez: - Polska jest strategiczna, z mojego punktu widzenia i z wielu powodów. Przez ostatnie dni intensywnie podróżowałem przez całą Polskę i zauważyłem zgodność i zaangażowanie w innowacje, zangażowanie w inwestowanie i rozwój nowych technologii. My zrobiliśmy to samo w Nevadzie. Myślę, że nasza wspólna przyszłość na tym polu jest jasna.

nlab-nevada-lubelskie-acceleration-bridge10Panel ekspercki

 

- Biznes Lubelskie jest pierwszym startu-upem administracyjnym w Polsce. Dzisiaj jestem w stanie Państwu gwarantować, że start-up Biznes Lubelskie spełni swoją rolę. Nie za dziesięć lat - nie mamy tyle czasu. Porządny start-up działa lepiej, niż porządna korporacja, korporacja przygotowuje się do zmian w dwa, pięć lat. Start-up dużo szybciej. I to zapowiadam dzisiaj. Dzisiaj dostaliśmy wiatr w żagle. Jak szybko to zrobimy? Tak szybko, jak szeroko rozwiniemy ten żagiel. Ja deklaruję, że będziemy płynąć w kierunku współpracy i efektów najpóźniej za rok. - tymi słowami Artur Habza odpowiedział na pytanie o kierunek i owoce współpracy Nevady z województwem.

List intencyjny, czyli program akceleracyjny dla start-upów

Podczas spotkania podpisano list intencyjny, który rozpoczyna nowy rozdział we współpracy pomiędzy regionami. W najbliższych miesiącach powstaną szczegółowe założenia projektu skierowanego do aktywnych start-upów, które chciałyby wyjechać do Nevady i tam wziąć udział w autorskim programie akceleracyjnym. Na początku przyszłego roku wyłonionych zostanie ok. 30-40 przedsiębiorców, którzy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń i rozwoju swoich pomysłów pod okiem mentorów ze Stanów Zjednoczonych.

nlab-nevada-lubelskie-acceleration-bridge8Podpisanie listu intencyjnego

Podczas konferencji odbyło się pięć paneli dyskusyjnych, które tematycznie odpowiadały atrakcyjnym gospodarczo obszarom, które łączą stan Nevada i województwo lubelskie. Instytucje akceleracyjne, innowacyjne rolnictwo oraz technologie wodne, innowacje w obszarze gier, systemy autonomiczne czy fotonika – to tematy, które szczególnie interesują partnerskie regiony. Mamy nadzieję, że nasze firmy już wkrótce rozpoczną ścisłą współpracę z podmiotami z Nevady.

 

Ostatnim punktem programu było spotkanie na Zamku Lubelskim, gdzie przedstawiciele województwa lubelskiego zaprezentowali walory Lubelszczyzny oraz stolicy regionu. W ramach programu kulturalnego goście zwiedzili Kaplicę Trójcy Św., wystawę grafik i sztuki użytkowej Pablo Picassa, a także Stare Miasto w Lublinie.

33Kaplica Trójcy Świętej, Muzeum na Zamku Lubelskim

41Muzeum na Zamku Lubelskim

 

 


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert