Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpecjalizacje regionu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Barbara Sokolnicka | 2017-07-24 14:13:50
lubelskie, eksport, firmy

Lubelszczyzna to zagłębie porzeczek, malin i agrestu. Ponad 80 procent polskich malin pochodzi właśnie z tego regionu. Co roku zbiera się tu około 300 tys. ton tych owoców. Region ten słynie też z owoców z sadów. Roczna produkcja tych owoców w regionie wynosi około 500 tys. ton.

 

Oferta woj. lubelskiego dla zagranicznych importerów to nie tylko warzywa i owoce. Pochodzących stąd produktów spożywczych jest dużo więcej – od produktów mlecznych, przez zbożowe, aż po branżę mięsną. Region ma gotową ofertę niemal z każdej branży.

 

 

Województwo lubelskie specjalizuje się w następująych sektorach: 

 

Dynamiczny rozwój gospodarczy województwo zawdzięcza m.in. inwestycjom w kluczowych dla regionu branżach o dużym potencjale rozwojowym.

 

Zaliczają się do nich:

  • przemysł spożywczy (z ukierunkowaniem na inwestycje w rozwój technologii przetwórstwa oraz biotechnologię w sektorze spożywczym ​
  • przemysł meblarski (wyraźna tendencja rozwojowa, szczególnie pod kątem eksportu)
  • przemysł maszynowy, motoryzacyjny, lotniczny
  • BPO i IT

 

Branże te posiadają w regionie silne zaplecze, oparte na działalności instytutów naukowo-badawczych oraz już istniejących licznych podmiotów z wymienionych sektorów.

 

 

Na liście największych eksporterów Lubelszczyzny znajdują się firmy z branż: spożywczej, produkcji maszyn i urządzeń, meblarskiej i drzewnej i chemicznej.

 

Duży potencjał do rozwoju widoczny jest również dla branż zidentyfikowanych w Regionalnej Strategii Innowacji jako inteligentne specjalizacje regionu, do których zaliczają się:

  • biogospodarka
  • medycyna i zdrowie
  • energetyka niskoemisyjna,
  • informatyka i automatyka

 

Zagraniczni partnerzy, którzy z uwagą przyglądają się lubelskiemu rynkowi rolno-spożywczemu, mogą zainteresować się też produkcją kalafiorów, pomidorów i ogórków. Na Lubelszczyźnie nie trzeba kupować świeżych owoców i warzyw, których transport jest bardziej wymagający, niż dzieje się to w przypadku produktów przetworzonych. Zakup mrożonek, koncentratów czy gotowych wkładów spożywczych jest możliwy w wielu zakładach przetwórczych. Do najbardziej znanych należą np.: Agram w Lublinie, Pol-Owoc w Opolu Lubelskim czy Mors w Zamościu.

 

Wiodącymi mleczarniami w regionie są zakłady w Piaskach, Rykach i Krasnymstawie. Zagraniczni partnerzy doceniają zwłaszcza produkty mleczne tej ostatniej spółdzielni, które trafiają na stoły w Ameryce Południowej czy Azji czy Afryki. OSM Krasnystaw ma certyfikat, pozwalający na eksport produktów do krajów byłego bloku wschodniego.

Z kolei inna chluba województwa lubelskiego – żółte sery z Ryk - cenione są przez odbiorców m.in. w Grecji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Izraelu. Serek serwatkowy mleczarnia sprzedaje również do Chin.

 

Jeśli chodzi o przetwórstwo produktów zbożowych, to niekwestionowanym liderem jest Lubella, producent mąk, makaronów czy płatków śniadaniowych. Produkty z logo lubelskiej spółki można kupić w najodleglejszych zakątkach świata. Firma jest też jednym z liderów sprzedaży makaronów w Rumunii.

Kolejnym lubelskim przedsiębiorstwem, które już zaskarbiło sobie zaufanie zagranicznych partnerów, jest Spółdzielnia Pszczelarska Apis. 15 procent rocznej produkcji miodów pitnych lubelskiej spółdzielni przeznaczonych jest na eksport.

 

Myli się ten, kto sądzi, że lubelska oferta dla zagranicznych importerów ogranicza się wyłącznie do produktów spożywczych. 

 

Pol-Skone to uznany producent okien i drzwi (firma ma trzy zakłady produkcyjne – w Lublinie, gminie Niemce i w Biłgoraju), który przez ponad 20 lat swojej działalności wyrósł na znaną i cenioną polską markę. Swoje drzwi i okna spółka sprzedaje na południu Europy, a także na północy kontynentu. Firma może pochwalić się też nietypową realizacją – wyposażyła w drzwi polską stację badawczą na Spitsbergenie.

 

 

 

Ursus, producent ciągników rolniczych, który swoją siedzibę ma w Lublinie, 

już odniósł eksportowy sukces. Firma właśnie realizuje warte 90 mln dolarów zamówienie na dostawę 1500 ciągników do Etiopii.

Ursus współpracuje również z ukraińską firmą Bogdan Motors, wspólnie z którą lubelskie przedsiębiorstwo wyprodukowało pierwsze egzemplarze nowoczesnych trolejbusów. Obie firmy już mówią o dalszej współpracy i, tym samym, eksporcie swoich pojazdów zarówno na wschód, jak i zachód Europ.

Sporym uznaniem klientów cieszy się również lubelska Sipma. To jeden z największych w Polsce producentów maszyn rolniczych, która swoją siedzibę ma w Jastkowie pod Lublinem. Kolejnymi przedstawicielami przemysłu maszynowego w regionie, którzy są potencjalnymi partnerami dla zagranicznych importerów są: Multivac (maszyny pakujące, Jastków), Fabryka Maszyn i Urządzeń Przemysłu Spożywczego Spomasz (Bełżyce) czy Warbo (obróbka metalu, Bogdanka).

 

 

Na zagranicznych rynkach od lat dobrze znane są również produkty Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku. Wytwarzane tutaj części są obecne w niemal każdej marce samochodu osobowego i dostawczego produkowanego w Europie oraz w wielu pochodzących z Azji. FŁT z Kraśnika wytwarza też części wykorzystywane do produkcji maszyn. Od 2013 r. Fabryka Łożysk Tocznych jest częścią chińskiej Tri Ring Group, dzięki czemu firma ma jeszcze więcej do zaoferowania zagranicznym odbiorcom i ze swoimi produktami wchodzi na nowe rynki.

 

Mówiąc o eksportowym potencjale regionu nie sposób pominąć największych pracodawców w województwie. Zakłady Azotowe „Puławy”, będące częścią Grupy Azoty to gigant polskiej chemii i marka doskonale znana na całym świecie. Produkty ZA „Puławy” wykorzystywane są niemal w każdej branży – od chemicznej czy włókienniczej po motoryzacyjną. Niewątpliwym sukcesem firmy było rozpoczęcie eksportowania swoich produktów do Chin. Współpraca układała się tak dobrze, że klika lat temu zarząd ZA „Puławy” brał wręcz pod uwagę budowę fabryki w Chinach.

 

Z kolei jedyna fabryka polskich śmigłowców, która swoją siedzibę ma na Lubelszczyźnie – PZL-Świdnik SA to uznany producent elementów kompozytowych, wykorzystywanych w konstrukcjach lotniczych. Dzięki temu fabryka zdecydowała się na współpracę ze znanymi, światowymi producentami lotniczymi.

Kolejnym produktem eksportowym (oprócz śmigłowców i części lotniczych) PZL-Świdnik są usługi badawcze. Fabryka ma w swojej ofercie np. ekspertyzy lotnicze, próby w locie oraz próby naziemne, a także integrację systemów nawigacyjnych, łącznościowych i optotronicznych. Przy tym PZL-Świdnik jest jedynym polskim zakładem, który posiada specjalistyczne stanowisko do kompleksowych testów zmęczeniowych – w specjalnej konstrukcji można umieścić kadłub maszyny i na ziemi poddawać go takim przeciążeniom, jakie naturalnie występują w takcie wielogodzinnego lotu w powietrzu.

 

Kiedy mówimy o potencjalnym eksporcie z Lubelszczyzny, coraz częściej w tym kontekście pada nazwa JMP Flowers. To producent ciętych i doniczkowych kwiatów, m.in. storczyków, anturium i róż. Kwiaty ze Stężycy koło Dęblina podbiły już wiele krajów Europy. Firma utworzyła spółkę celową w Rosji, co daje jej bardzo dobrą pozycję w planowaniu eksportu na tamten rynek.

 

Lubelskie firmy mają do zaoferowania swoim zagranicznym odbiorcom i potencjalnym partnerom handlowym także najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne. To tutaj działają takie firmy, jak Infinite, Asseco Business Solutions czy eLeader - uznany i nagradzany producent firmowych aplikacji na smartfony.

Do szeregu eksporterów lub firm mających taki potencjał trzeba też zaliczyć także wiele spółek mających swoje siedziby w miastach przygranicznych, których gospodarki opierają się w znacznym na wymianie handlowej ze wschodem. To mniejsi producenci czy hurtownicy, których klienci to w większości np. Ukraińcy. Dla przykładu władze Tomaszowa Lubelskiego, leżącego nieopodal przejścia granicznego w Hrebennem, oceniają, że około 30 procent miejscowej gospodarki opiera się właśnie na odbiorach i klientach ukraińskich. Na tej podstawie działają firmy spedycyjne, producenci blachodachówek czy hurtownie części samochodowych i sprzętu AGD.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert