Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuLubelskie wita

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Barbara Sokolnicka | 2017-10-04 13:20:02
lubelskie, transport, lublin, ludność

Województwo lubelskie leży przy wschodniej granicy Polski i zarazem Unii Europejskiej. To region, który ze swojego peryferyjnego położenia uczynił atut.

W Lublinie, z ponad 343 tys. mieszkańcami, skupia się życie kulturalne i gospodarcze regionu, PAP/Wojciech Pacewicz

 

Przez województwo przebiegają transkontynentalne szlaki zarówno drogowe, jak i kolejowe, które łączą wschód z zachodem. Dzięki takiemu położeniu i nowym inwestycjom kolejowym coraz łatwiej można dotrzeć do Warszawy, Berlina czy Paryża z Lwowa, Kijowa, Mińska czy Moskwy.

Polska na całej długości województwa graniczy z dwoma krajami: Ukrainą i Białorusią. Tutejsze przejścia graniczne obsługują niemal połowę ruchu – zarówno osobowego, jak i towarowego, który odbywa się na całej wschodniej granicy Polski. Zarówno władze regionalne, jak i krajowe decydowały się na nowe inwestycje, rozbudowę i unowocześnianie istniejącej infrastruktury przygranicznej. Chodzi tu m.in. o terminal odpraw towarowych w Koroszczynie czy o kolejowo-samochodowy terminal przeładunkowy w Małaszewiczach k. Terespola.

 

 

 

 

Według Głównego Urzędu Statystycznego w regionie mieszka ponad 2 mln 151 tys. osób, czyli 5,6 procent ogółu. Lubelskie to region typowo rolniczy. 53,7 proc. mieszkańców województwa (1 mln 155 tys. osób) żyje właśnie na wsi. Prawie 1,5 mln mieszkańców regionu jest w wieku produkcyjnym - między 15. a 64. rokiem życia. Średnia wieku statystycznego mieszkańca woj. lubelskiego wynosi 39 lat.

 

źródła: GUS (marzec 2015 r.)

 

Największym miastem regionu, stolicą województwa skupiającą najważniejsze organy samorządowe czy delegatury biur rządowych jest Lublin z ponad 343 tys. mieszkańcami. W dużej mierze to właśnie wokół Lublina skupia się życie kulturalne i gospodarcze regionu. Tutaj łączą się strategiczne szlaki handlowe: drogi krajowe nr 12 i 19, droga ekspresowa nr 17, a także linia kolejowa numer 7 (Warszawa - Lublin - Dorohusk).

Wśród lubelskich przedsiębiorstw należy wymienić trzy największe, wiodące w Polsce i Europie. To Zakłady Azotowe „Puławy” będące częścią Grupy Puławy, jedyny producent polskich śmigłowców – zakłady ZL-Świdnik, które stanowią część globalnego koncernu AgustaWestland i kopalnia węgla kamiennego Bogdanka.

 

Młodzi zdolni

 

Mocną stroną województwa lubelskiego są szkoły wyższe i ośrodki naukowo-badawcze. Lublin – stolica regionu – szczyci się statusem miasta akademickiego i często nazywany jest „Oksfordem Wschodu”. To określenie ma swoje podstawy w zestawieniu liczby studentów do ilości mieszkańców miasta. W roku akademickim 2014/2015 na lubelskich uczelniach studiowało ok. 80 tysięcy osób, a w Lublinie mieszkało 343 tys. mieszkańców.

Prym w Lublinie wiodą cztery publiczne uczelnie wyższe. To UMCS, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Lubelska i Uniwersytet Przyrodniczy. Są tu jeszcze trzy uczelnie niepubliczne i uczelnia katolicka – KUL, która cieszy się pełnią praw przysługujących uczelniom publicznym. Do listy miast akademickich regionu dodać należy też Chełm z Wyższą Szkołą Zawodową, Białą Podlaską z Państwową Szkołą Wyższą i Dęblin z legendarną kuźnią pilotów wojskowych i cywilnych „Szkołą Orląt”, czyli Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych.

Uczelnie to potężni pracodawcy (sześć tysięcy nauczycieli), a studenci razem ze swymi Alma Mater zapewniają miastu dochód w wysokości 15 proc. PKB.

Płace w regionie są stosunkowe niskie (średnio 3379 zł brutto w sierpniu 2014 r.), a uczelnie każdego roku wypuszczają liczne grono absolwentów. Nie bez przyczyny w 2012 roku fabrykę w Lublinie postanowiła otworzyć spółka Ursus. Producent ciągników nie miał problemu z zatrudnieniem odpowiedniej klasy techników; wielu z obecnych pracowników Ursusa zdobywało doświadczenie zawodowe w byłej Fabryce Samochodów Ciężarowych i w zakładach Daewoo Polska.

Z kolei producent narzędzi chirurgicznych, spółka Aesculap Chifa, postawiła na budowę fabryki w Radzyniu Podlaskim. Firma zdecydowała się na ten krok ze względu na dostępność dobrze wyszkolonej młodzieży.

 

Nowy budynek Instytutu Informatyki UMCS, PAP/Wojciech Pacewicz
 

Sam Lublin stawia na branże IT i BPO (wsparcia biznesu). Według danych Urzędu Miasta w ostatnich latach w nowych, istniejących i rozwijających się firmach informatycznych pracę znalazło 2,3 tys. specjalistów. W Lublinie pracuje około 7 tys. osób z takim wykształceniem, a władze miasta szacują, że do 2018 roku przybędzie w Lublinie jeszcze 5 tys. miejsc pracy dla informatyków.

Uczelnie zajmują się także działalnością badawczą. W Lublinie swoje siedziby mają np. oddział Polskiej Akademii Nauk, Instytut Agrofizyki czy Instytut Europy Środkowo-Wschodniej.

W lubelskim ośrodku akademickim prof. Grażyna Ginalska z Uniwersytetu Medycznego opatentowała tzw. sztuczną kość, która może zastąpić ludzką.

Kolejnym ciekawym patentem z Lublina jest sposób na produkcję w skali przemysłowej mutanazy – enzymu mogącego skutecznie zapobiegać próchnicy zębów. Autorami tego odkrycia są naukowcy z Instytuty Mikrobiologii i Biotechnologii UMCS.

Jednym z najbardziej znanych i cenionych ośrodków badawczych jest Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach. Badania IUNG mają zasadnicze znaczenie dla opracowywania nowych technologii produkcji roślin i ich pielęgnacji. Swoją siedzibę w Puławach ma także Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy (PIWet-PIB). To także strategiczny ośrodek zajmujący się m.in. ochroną przed chorobami zwierząt lub schorzeniami odzwierzęcymi. To właśnie tutaj przeprowadzane są badania próbek, gdy zachodzi podejrzenie pojawienia się w Polsce przypadków zachorowania na świńską grypę, ptasią grypę, czy – jak ostatnio – afrykański pomór świń.

PAP
 
Przydatne linki:

Invest in Lubelskie - portal gospodarczy województwa lubelskiego

Biznes Lubelskie - Facebook

 
 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Tłumaczenia medyczne

Biuro tłumaczeń Reddo Translations świadczy usługi z zakresu tłumaczeń medycznych. Tam, gdzie dro...
Polska - Warsaw 2021-04-20 Dodał: Marta Januszewska Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Pozostałe branże Zobacz ofertę

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert