Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu



Handlowymi szlakami

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Barbara Sokolnicka | 2017-07-12 09:19:24
lubelszczyzna, historia, zabytki

O znaczeniu Lubelszczyzny świadczy historia Grodów Czerwieńskich i szlaków handlowych z Małopolski, Śląska i Zachodniej Europy na Ruś Kijowską.

Grody Czerwieńskie to pograniczny system obronny, budowany od VII do X w. przez miejscowe plemiona Lędzian, Wołynian i inne, stał się we wczesnym średniowieczu podstawą państwowości polskiej na wschodzie. Dzisiaj pozostałości grodów znajdziemy w licznych miejscowościach regionu, w tym najbardziej znane w Gródku nad Bugiem (dawny Wołyń) i Czermnie koło Tyszowiec (d. Czerwień). Dawnymi grodami są historyczne miasta: Chełm, Horodło, Hrubieszów i wiele innych.

Lublin, stolica i najstarsze miasto regionu (z prawem miejskim od 1317 r.), stał się 1 lipca 1569 roku miejscem bezprecedensowego wydarzenia w historii kontynentu – podpisania międzynarodowego układu Polski i Litwy. Wydarzenie to przypomniał, tuż przed akcesją obu państw do Wspólnoty Europejskiej, papież Jan Paweł II, mówiąc o kontynuacji zjednoczeniowego ducha „od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. W maju 2004 roku Lublin zaakcentował wejście Polski do UE zorganizowaniem Europejskiego Kongresu Rektorów Szkół Wyższych, z udziałem kilkuset naukowców z Zachodu i Wschodu kontynentu.

 

Region lubelski zawdzięcza Jagiellonom duży skok cywilizacyjny, włącznie z ustanowieniem – w 1474 roku przez króla Kazimierza Jagiellończyka województwa lubelskiego. Lublin, jako królewskie miasto często gościł władców przemierzających w otoczeniu dworu dalekie podróże z Krakowa do Wilna. Był też miejscem wojewódzkich sejmików szlacheckich, ale również Sejmów Walnych – z tym najbardziej pamiętnym w 1569 roku, na którym podpisano Unię Polsko-Litewską.

Najdoskonalszym przykładem wielokulturowości miasta i regionu z tamtego okresu jest Kaplica Trójcy Świętej na Zamku w Lublinie – zabytek najwyższej światowej klasy, w którym rusko-bizantyńskie malowidła (z 1418 r.) pokrywają w całości wnętrze gotyckiego kościoła z XIV w., typowego dla zachodniego kręgu kulturowego. Szczyt frontowej elewacji został w późniejszym czasie ozdobiony w stylu tzw. renesansu lubelskiego.

 

 

Wykształcenie się odrębnego stylu w architekturze, w którym miejscowi muratorzy łączyli jeszcze gotyckie w proporcjach bryły kościołów z oryginalną dekoracją sztukatorską, korzystającą z bogactwa renesansowej sztuki włoskiej i niderlandzkiej, świadczy o wielkości i znaczeniu Lubelszczyzny na ówczesnej mapie Polski i Europy.

 

 

Przydatne linki:

Historia regionu 





Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert